Pasaport Çıkartma ve Yenileme

Yaz dönemi Firenze Yurtdışı Eğitim aracılığı ile yurtdışı eğitim programlarına katılacak öğrencilerin pasaport çıkartma veya yenileme işlemi yaptırmaları gerekiyorsa yaz tatili yoğunluğu yaşamamak için erken müracaat etmelerini öneririz.
Pasaport başvuruları ilçe emniyet müdürlüklerine yapılmaktadır. İkametgâha bakılmaksızın istediğiniz ilçede bulunan Emniyet Müdürlüklerine giderek pasaport talebinde veya yenileme talebinde bulunabilirsiniz. Bayram ve tatil öncelerinde ve kalabalık ilçelerde Pasaport başvurusuna sabah erken saatlerde başvuru yapmanız önerilir.

Pasaport Çıkartmak veya yenilemek için gerekli belgeler

Nüfus Cüzdanı ve fotokopisi: Soğuk damga görünür olmalı ve üzerinde kimlik numarası yazmalıdır.

Pasaport Harç Dekontu: Pasaport harçları artık sadece bankalardan ödeniyor ve başvuru esnasında sadece dekontun verilmesi gerekiyor. Emniyet müdürlüğüne gitmeden önce (birkaç gün önce de olabilir) pasaport ücretini ödeyiniz.Banka listesi için tıklayınız.

Pasaport Cüzdan ücreti: Yeni pasaport çıkartmak isteyenler için pasaport cüzdan ücreti Emniyet Müdürlüğü Pasaport dairesindeki veznelere yapılmaktadır.

Fotoğraf: Yeni pasaport alacaklar için 4 adet vesikalık resim, süresini yenilemek isteyenler 3 adet vesikalık resim

Pasaport İstek formu ve zarf: Pasaport istek formunu internetten indirip doldurabilirsiniz. 2 sayfalık form önlü arkalı basılacaktır. İsteyenler zarf ile birlikte formu Pasaport şubesinde bulunan vezneden 10 kuruş karşılığında alabilirler.


Pasaport Dairesinde yapılacak işlemler

Parmak izi alınması: 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 5 inci maddesi uyarınca, kişilerin parmak izi ve fotoğraf verileri kayda alınarak elektronik sistemde saklanmaktadır. Bunun için pasaport dairelerinde elektronik sistemle parmak izi alınmaktadır. Parmak izinin kolay alınması için elinize öncesinde krem sürmemenizi öneririz.

Evrakların Teslim edilmesi: Yukarda belirtlen evraklar eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

Pasaportun Teslim alınması: Pasaport polisleri tarafından belirtilen tarihte (genelde 1 gün sonra) pasaportlar makbuz ve imza karşılığı alınır.

2009 Nisan Pasaport Harç Ücretleri

6 aya kadar olanlar(Bu süreye birçok ülke vize vermemektedir) 114,60 TL.
1 yıl için olanlar 163,80 TL.
2 yıl için olanlar 276,40 TL.
3 yıl için olanlar 395,30 TL.
3 yıldan 5 yıla kadar olanlar ( 5 YIL) 560,30 TL.
Cüzdan bedeli* 90 TL
*Pasaport Büro Amirliğine verilecektir.

İlk defa yurtdışına çıkacaklar ve pasaportlarında yurtdışına çıkış damgası gözükmeyenlerden bazı konsolosluklar vize için protokol yazısı istemektedir. Protokol yazıları Emniyet Müdürlüklerinden alınır.

Bu bilgiler 21 Nisan 2009 tarihinde yazılmıştır. Aşağıdaki linkten emniyet müdürlüğünün sayfasını ziyaret ederek tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.
http://www.iem.gov.tr/iem/?menu_id=116


Pasaport cüzdanları değişen öğrencilerimizin yeni pasaport numaralarını Firenze Eğitim Danışmanlarına bildirmeleri gerekmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !